Winners

The winning entries are below:

Games »

ENTRIES ARE OPEN TO THE INDUSTRY (BOTH TIGA MEMBERS AND NON-MEMBERS CAN ENTER).

  • Action/Adventure

    This category is divided into two awards – small studio and the big studio.

    Large Studio

    Winner

    Curve Studios: Stealth Inc

    Shortlist

    Born Ready Games
    : Strike Suit Zero
    Curve Studios: Stealth Inc
    Eutechnyx Ltd: Ninja Cats Vs Samurai Dogs
    Rebellion: Sniper Elite: Nazi Zombie Army

    Small Studio

    Winner

    Facepalm Games: The Swapper

    Shortlist

    SFB Games: Detective Grimoire
    The Chinese Room: Amnesia: A Machine for Pigs
  • Arcade

    This category is divided into two awards – small studio and the big studio.

    Large Studio

    Winner

    Sumo Digital: Sonic & All-Stars Racing Transformed

    Shortlist

    Future Games of London: Hungry Shark Evolution
    Gameloft: Asphalt 8: Airborne
    Playground Games: Forza Horizon
    Rebellion: Joust Legend

    Small Studio

    Winner

    SFB Games: Haunt the House: Terrortown

    Shortlist

    Atomicom Limited: Switch Galaxy
    Lucky Frame: Gentlemen!
    Quirkat Limited: Pro Foosball
    Tikipod Ltd: Aqua Kitty
    Wetgenes: Dr. Bulbaceous: Puzzle Solver
  • Audio Design

    How good the sound is from musical score, sfx to voice overs.

    Winner

    The Chinese Room: Amnesia: A Machine for Pigs

    Shortlist

    Lucky Frame: Wave Trip
    Playground Games: Forza Horizon
    Reflections a Ubisoft Studio: Just Dance 2014
    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Wonderbook: Book of Spells
    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Diggs Nightcrawler
  • Casual

    This category is divided into two awards – small studio and the big studio.

    Large Studio

    Winner

    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Diggs Nightcrawler

    Shortlist

    Aardman Animations: Championsheeps2
    Gameloft: Despicable Me: Minion Rush
    Reflections a Ubisoft Studio: Just Dance 2014
    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Wonderbook: Book of Spells

    Small Studio

    Winner

    Stormcloud Games Limited: Mr Shingu's Paper Zoo

    Shortlist

    Crash Lab for Channel 4: The Snowman and The Snowdog
    Mudvark: Mortar Melon
  • Debut Game

    First game published by a new studio in the last 12 months.

    Finalist

    Playground Games: Forza Horizon

    Shortlist

    Facepalm Games: The Swapper
    Force of Habit: Toast Time
    Mudvark: Mortar Melon
    Mutant Labs: Half-Inch Heist
    Playrise Digital Ltd: Table Top Racing
    SFB Games: Haunt the House: Terrortown
    Stormcloud Games Limited: Mr Shingu's Paper Zoo

  • Game Design

    Game mechanics, intuitiveness and entertainment factor.

    Facepalm Games: The Swapper
    Firebrand Games: Solar Flux
    Mediatonic: Amateur Surgeon 3
    Playground Games: Forza Horizon
    Reflections a Ubisoft Studio: Just Dance 2014
    SFB Games: Detective Grimoire
    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Diggs Nightcrawler
    Sumo Digital: Sonic & All-Stars Racing Transformed
  • Game with a purpose

    Finalist

    Aardman Animations: Full Steam Ahead

    Shortlist

    Education, training or advergame.

    Crash Lab for Channel 4: The Snowman and The Snowdog
    Preloaded: TyrAnt
    Space Budgie: 9.03m
    Sumo Digital: Nike+ Kinect Training
    Virtually Free: Phobia Free
  • Originality

    Fresh concepts or approaches, or outstanding new compelling narrative in the last 12 months.

    Winner

    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Wonderbook: Book of Spells

    Shortlist

    Chunk for Channel 4:: Zeds – play your dreams
    Facepalm Games: The Swapper
    Preloaded: Crafty Cut
    SFB Games: Haunt the House: Terrortown
    Stormcloud Games Limited: Mr Shingu's Paper Zoo
  • Social

    This category is divided into two awards – small studio and the big studio.

    Large Studio

    Winner

    Mediatonic: Amateur Surgeon 3

    Shortlist

    Fluid Games: Fluid Football Versus
    Headstrong Games: Art Academy: SketchPad
    Playdemic: Village Life

    Small Studio

    Winner

    Wonderstruck: Polycraft

    Shortlist

    Team Cooper: Fraxinus
    Team Cooper: #SHARETAKECARE
  • Student Game

    Games created and published whilst still a student(s) in the last 12 months.

    Sponsored by:

    Winner

    Pixel Blimp: Wee Paper Planes

    Shortlist

    Axon Games: Brain Ops
    Linear Curve Games: Far From Home
    Space Budgie: 9.03m
  • Visual Design

    How good your game looks.

    Winner

    Facepalm Games: The Swapper

    Shortlist

    Aardman Animations: Full Steam Ahead
    Crash Lab for Channel 4: The Snowman and The Snowdog
    Lucid Games Ltd: Jacob Jones and the Bigfoot Mystery : Episode 1
    Playground Games: Forza Horizon
    Rebellion: Joust Legend
    SFB Games: Haunt the House: Terrortown
    Sony Computer Entertainment Europe - London Studio: Diggs Nightcrawler
    Sumo Digital: Sonic & All-Stars Racing Transformed

Business of Games »

ENTRIES ARE ONLY OPEN TO TIGA MEMBERS

  • Best Education Initiative

    We will look at evidence of knowledge transfer between university and games studios as well as joint research activities/course collaboration.

    Winner

    GameLab London

    Shortlist

    Dare to be Digital
    University of Derby
  • BEST EDUCATIONAL INSTITUTION

    Educational institute that is producing strong graduates to work in the games industry.

    Winner

    Abertay University

    Shortlist

    Bournemouth University
    Norwich University of the Arts
    University of Derby
    University of Greenwich
    University of Portsmouth
  • Leadership

    Leader that goes the 'extra mile', who demonstrates excellent leadership skills, motivate their team and are truly passionate about what they do.

    Paul Croft & Dave Bailey, Mediatonic
    Patrick O'Luanaigh, nDreams
    Leadership team, Sumo Digital
  • New IP

    Created over the last 12 months.

    Winner

    Force of Habit

    Shortlist

    Atomicom Limited
  • Publisher

    Publishers that are doing the most to support the UK Games Industry. Judges will be looking for evidence of support for developers.

    Winner

    Curve Digital

    Shortlist

    Channel 4
    Gameloft
    Lockwood Publishing
  • Service provider – Best Art Supplier

    Exceptional service provider for improvements to the quality of the game developer’s content and offering excellent customer service.

    Winner

    Atomhawk Design

    Shortlist

    Fireproof Studios
  • Service provider - Best Legal Services

    Exceptional legal services provider for developers.

    Winner

    Sarassin LLP

    Shortlist

    Stevens & Bolton LLP
  • Service provider - Best QA Provider

    Exceptional service provider for improvements to the quality of the game developer's content and offering excellent customer service.

    Winner

    Universally Speaking

    Shortlist

    Testology
  • Service provider – Best Recruitment Agency

    Exceptional service provider for developers through enhancing the developer’s competitiveness or offering excellent customer service.

    Winner

    Interactive Selection

    Shortlist

    MPG Universal
  • Tools and Technology

    Winner

    Geomerics

    Shortlist

    AMA Ltd
    GamesAnalytics
    Gamelab UK
    Mediatonic
    Naturalmotion Ltd
    PlayJam
    Playmob

  • Start-Up

    Outstanding new company started up in the last 12 months.

    Sponsored by:

    Winner

    Playrise Digital Ltd

    Shortlist

    Atom Republic
    Force of Habit

Special Awards »

  • SPECIAL RECOGNITION AWARD

    The Special Recognition Award for services to TIGA and games goes to a TIGA member who has made an important contribution to the work of TIGA and to the games industry.

    Winner

    Patrick O'Luanaigh, CEO nDreams & TIGA Board Member
  • Game of the Year

    Best game over the last 12 months, voted by the public.

    Winner

    Future Games of London: Hungry Shark Evolution

Platinum Sponsor

Gold Sponsor